Srubové domy na klíč představují moderní a harmonické bydlení

Všichni jistě dobře znají srub. Jde o dokonalý dřevěný dům, který se vyznačuje svou pevností, stabilitou a trvanlivostí. Jejich realizace není tak težká a lidé si takový dům pořizují nejen jako víkendovou chalupu, ale jako dům k celoročnímu obývání. Možností je mnoho a vybrat si investor může z celé řady projektů. Lidé si takové srubové domy na klíč oblíbili a stále častěji se objevují na předměstí nebo na venkově blízko přírody. Není divu, mnoho lidí si uvědomilo, že život v betonové džungli velkoměsta není zase tak příjemný, jako život ve srubu.

Dřevo jako dokonalý materiál pro stavbu srubu

Dřevo je čistě historicky nejtradičnějším stavebním materiálem pro stavbu venkovských domů. Kromě toho má dřevo ve srovnání s jinými stavebními materiály, jako je kámen, cihla, pórobeton atd. mnoho velmi významných výhod. Dřevo má také velmi pozitivní tepelně izolační vlastnosti, je příjemné na dotek, dá se s ním dobře pracovat a má nenahraditelnou strukturu. A co víc, dřev nádherně voní.  Je to ekologický materiál, který lidé hodně preferují.

Výhody srubového domu

  • Ideální mikroklima. Kompetentně postavený srubový dům má vždy téměř dokonalé mikroklima. Skutečnost je taková, že dřevo je hygroskopický materiál, což znamená, že bude absorbována nadměrná vlhkost vzduchu, a pokud mu chybí, dokáže si ji cirkulovat samo.
  • Vzhled dřevěného domu je vždy krásný. Srub vypadá dokonale a reprezentativně, navíc se může dobře doplňovat s přírodním kamenem a to umocňuje jeho vzhled.
  • Zahřívání. Zahřívání dřevěného domu je mnohem snazší než zděná stavba. Navíc, i když majitelé domu nejsou dlouhodobě přítomni, dům se zahřeje během několika hodin po zahájení vytápění.
  • Dřevěný dům, ať už je postaven z obyčejných kmenů nebo lepených trámů, je vždy pohodlnější než klasický zděný dům, z porobetonu, cihel atd. Samotná atmosféra, která je vytvořena v každém dřevěném domě postaveném s láskou, činí v něm život velmi pohodlný a příjemn .
  • Nevýhodou dřevěných domů je vždy zvýšené riziko požáru. I když dřevo použité při stavbě takového domu má zvláštní impregnaci, nebude možné zcela vyloučit možnost požáru. Ovšem je třeba podotknout, že klády při hoření spíše doutnají a zuhelnatí.

 

Péče a údržba srubu

Aby srub vydržel co možná nejdéle, je potřeba se také o něj náležitě starat. Srubové domy na klíč se musejí z vnější strany naimpregnovat speciálním nátěrem, penetrací nebo voskem, který zabrání nepříznivým klimatickým podmínkám dům znehodnotit. Jen tak může srub vydržet i několik generací.

Materiál pro srubové domy na klíč

Každá stavba vyžaduje především dokonalý a kvalitní materiál. Zde se jedná o opracované klády dřeva bez kůry. Odborníci také radí, že vhodnější dřevo pro stavbu srubu je zimní dřevo, které není tolik vysušené a nepodléhá plísním jao je tomu u dřeva pokáceného v létě. Použít se dá smrkové, borovicové i jedlové dřevo, ale sruby se staví i z cedrového dřeva, které je sice dražší, ale je pevnější. Na spodní základnu se doporučuje dřevo z modřínu, který je velmi odolný proti plísním a proti vlhkosti.