Všichni jistě dobře znají srub. Jde o dokonalý dřevěný dům, který se vyznačuje svou pevností, stabilitou a trvanlivostí. Jejich realizace není tak težká a lidé si takový dům pořizují nejen jako víkendovou chalupu, ale jako dům k celoročnímu obývání. Možností je mnoho a vybrat si investor může z celé řady projektů. Lidé si takové srubové domy na klíč oblíbili a stále častěji se objevují na předměstí nebo na venkově blízko přírody. Není divu, mnoho lidí si uvědomilo, že život v betonové džungli velkoměsta není zase tak příjemný, jako život ve srubu.
Dřevo je čistě historicky nejtradičnějším stavebním materiálem pro stavbu venkovských domů. Kromě toho má dřevo ve srovnání s jinými stavebními materiály, jako je kámen, cihla, pórobeton atd. mnoho velmi významných výhod. Dřevo má také velmi pozitivní tepelně izolační vlastnosti, je příjemné na dotek, dá se s ním dobře pracovat a má nenahraditelnou strukturu. A co víc, dřev nádherně voní. Je to ekologický materiál, který lidé hodně preferují.
Aby srub vydržel co možná nejdéle, je potřeba se také o něj náležitě starat. Srubové domy na klíč se musejí z vnější strany naimpregnovat speciálním nátěrem, penetrací nebo voskem, který zabrání nepříznivým klimatickým podmínkám dům znehodnotit. Jen tak může srub vydržet i několik generací.
Každá stavba vyžaduje především dokonalý a kvalitní materiál. Zde se jedná o opracované klády dřeva bez kůry. Odborníci také radí, že vhodnější dřevo pro stavbu srubu je zimní dřevo, které není tolik vysušené a nepodléhá plísním jao je tomu u dřeva pokáceného v létě. Použít se dá smrkové, borovicové i jedlové dřevo, ale sruby se staví i z cedrového dřeva, které je sice dražší, ale je pevnější. Na spodní základnu se doporučuje dřevo z modřínu, který je velmi odolný proti plísním a proti vlhkosti.